v
...v.بنیاد جامعه دانشوران

زندگینامه سامی میخائیـــــــــل

(ACRI)نویسنده و رئیس جامعه حقوق بشر در اسرائیل


        v


سامی میخائیل در سال ۱۹۲۶ در عراق  متولد شد.                                
در پانزده سالگی به گروه زیرزمینی چپی ها که بر علیه رژیم ستم پیشه عراق عمل میکرد ملحق شد تا برای حقوق بشر و ارزشهای دموکراتیک مبارزه کند. در سال ۱۹۴۷ در دانشگاه بغداد شروع به تحصیل در رشته مهندسی کرد. در سال ۱۹۴۸ دادگاه عراق حکم دستگیری او را بخاطر فعالیتهای سیاسی صادر کرد. در این زمان پدرش وسیله فرار او را بایران فراهم کرد و در سال ۱۹۴۹ سامی ایران را بقصد اسرائیل ترک نمود.  میخائیل برای چهار سال سردبیری روزنامه های عربی زبان حزب کمونیست ، الاتحاد و الجدید  را بر عهده داشت و یک ستون هفتگی مینوشت که بسیار پر خواننده بود. در سال ۱۹۵۵ حزب کمونیست اسرائیل را ترک کرد.
وی تحصیلاتش را در رشته آب شناسی در بریتانیا در سال ۱۹۶۰ بپایان رساند و در حالیکه بعنوان متخصص آب شناسی در اسرائیل مشغول کار بود بتحصیل در روانشناسی و ادبیات عربی در دانشگاه خیفا پرداخت و در سال ۱۹۷۱ از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. بدون هیچ تعلیمات رسمی و فقط بصرف داشتن پشتکار و اراده ای قوی توانست در زبان جدیدش عبری ، مهارت کامل پیدا کند. در سال ۱۹۷۴ ، در سن چهل و هشت سالگی ، اولین نوول سامی ، " همه مردم برابرند ولی بعضیها برابر ترند " را منتشر کرد.
سامی میخائیل تا کنون یازده نوول منتشر کرده است که از جمله : کبوترها در میدان ترافالگار ، ویکتوریا ، یک مشت مه ، پناهندگی ، ترومپتی در وادی و آب بر آب بوسه میزند را میتوان نام برد ، سه کتاب غیر تخیلی قبیله های اسرائیل ، افکار نامحدود و تجربه اسرائیل که بر امور سیاسی - احتماعی و فرهنگی اسرائیل تمرکز دارند و همچنین  سه نمایشنامه " نمایشی در  زیر زمین " ، " دو قلوها "  و"  او " از جمله کارهای وی میباشند.
نوولهای او مجموعه ای از مطالب مختلفی  از جمله روابط تنگاتنگ بین یهودیان و اعراب ، مسلمانان و مسیحیان ، ناسیونالیستها و کمونیستهاو عراق و اسرائیل را در بر میگیرد.
سامی در نوشته هایش سعی در کشف  "طرف دیگر " داشته و تمرکز اصلی او بر اعراب ، زنان ، پناهندگان و مهاجران است ، در حالیکه همیشه آنها را مورد ترحم و احترام قرار میدهد .
سامی میخائیل بخاطر توجه عمیقش به صلح ، عدالت و حقوق بشر شهرت فراوان داشته و در هیئت مدیره سازمانهای بیشماری عضویت دارد.  نوشته هایش در رابطه با ادبیات ، فرهنگ ، جنبه های اجتماعی ، سیاسی و همچنین در باره برخوردهای اسرائیل واعراب در مقیاسی وسیع منتشر شده اند.
سامی میخائیل تاکنون جوائز بسیاری در داخل و خارج اسرائیل بخاطر ارج نهادن به خدمات ارزنده اش به دنیای ادبیات و سرسپرد گیش  به صلح و عدالت دریافت کرده است. از جمله این  جوائز : جایزه نخست وزیر بخاطر فعالیتهایش در راه صلح ، تجلیل از طرف جامعه پیشرفتهای بین المللی ، سازمان پیشبرد صلح در خاورمیانه (ایتالیا) ، جایزه بین المللی روتاری ، جایزه افتخاری (آلمان) ، جایزه ادبیات اسرائیل از طرف وزارت آموزش و پرورش ،جایزه علم و هنر ، جایزه WIZO (پاریس)، جایزه Brenner و جایزه ریاست جمهوری را میتوان نام برد.
همچنین موفق بدریافت دکترای افتخاری از سه دانشگاه زیر گردید :
دانشگاه عبری اورشلیم (۱۹۹۵ ) در زمینه بهترینهای ادبیات جهان ، بخاطر قدر شناسی از موفقیتهای ادبی او و تجلیل از خدماتش به جامعه اسرائیلی در توسعه درک متقابل جوامع و مردم ناحیه.
دانشگاه بن گوریون (۲۰۰۰ )  در تجلیل از نویسنده ایکه ادبیات عبری را با
 نوشته هایش غنی تر ساخته  بافتخار روحیه والا و کوششهای خستگی ناپذیرش برای آشتی جوامع و گروه های مختلف مقیم اسرائیل  ، تفاهم بیشتر و احترام متقابل.
دانشگاه تل آویو ( ۲۰۰۲  )   بخاطر کمکهای پراهمیت او به فرهنگ اسرائیل بعنوان یک صدای ادبی بینظیر و یک مفسر اجتماعی- سیاسی. نقش او در تعریف مجدد، توسعه دید و معرفی مضامین مطرح نشده از تجارب اسرائیلی و پیشقدم شدن بعنوان یک نویسنده متعرض که تبعیضاتی را که هم مهاجران و هم اعراب اسرائیلی احساس میکردند شرح داده است.
سایر کارها و تالیفات :

  از ژوئیه ۲۰۰۱  سامی میخائیل مقام ریاست جامعه حقوق بشر در اسرائیل را بعهده داشته است

  میخائیل کتاب سه قسمتی " یک خانه در قاهره " نوشته نویسنده مصری نقیب محفوظ  برنده جایزه ادبی نوبل را از عربی به عبری ترجمه کرده است

  خیفا – خانه اش ، سمبل همزیستی در خاور میانه ، جائی که اعراب و یهودیان در کنار یکدیگر زندگی میکنند ، جایگاه وقوع بسیاری از داستانهای اوست . در سال ۲۰۰۲ یک جاده مخصوص در ناحیه دره نیسناس را بنام او ( جاده سامی میخائیل) نامگذاری  کرده و قطعات ادبی از نوشته هایش را بروی  دیوار های  این جاده به  دو  زبان  عبری و عربی  نوشته اند

  در سال ۱۹۹۸ سامی میخائیل بعنوان رئیس جامعه اتحاد با مردم عراق برگزیده شد

  در فستیوال بین المللی فیلم خیفا فیلم سمیر که یک فیلم مستند در باره زندگی و آثار سامی میخائیل میباشد به معرفی با افتخار نائل شد

  سامی میخائیل نامزد جایزه نوبل در ادبیات میباشد

  یک کنفرانس بین المللی برای کارهای سامی میخائیل در پائیز ۲۰۰۷  در دانشگاه استنفورد    برگزار گردید